anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

Witam,
kolega SZFENDAK przygotował dla was tutorial jak czyścić matrycę i komorę lustra ;)

dodam,że model aparatu jest dla Waszych potrzeb przekrojony :slight_smile:
no i generalnie każdy kto zechce czyścić w poniżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ
------------------------------------------------

Jako że czyszczenie komory lustra, samego lustra, matrycy i optyki to cięgle powracający temat więc zabrałem się do pracy i oto efekt
Zanim przystąpimy do czynności czyszczenia musimy zaopatrzyć się w następujące przybory:
gruszka
ściereczka tekstylna lub ściereczki papierowe
patyczki
płyn do mycia optyki(izopropanol)
patyczki do czyszczenia matrycy
pędzelek-może być lenspen lub taki do pudru
1.JPG

elementy które nas interesują pod względem czyszczenia
2.JPG



najpierw czyszczenie na sucho komory lustra czyli:
zdejmujemy obiektyw przechylamy aparat otworem do dołu i za pomocą gruszki wydmuchujemy to co się tam znajduje
6.JPG

dmuchamy we wszystkie miejsca gdzie pyłki i paproszki mogą się znajdować
3.JPG
4.JPG
5.JPG


możemy taż podnieść palcem lustro by i tam przedmuchać
7.JPG


jeśli nadal coś będzie widoczne na lustrze możemy użyć pędzelka lub ściereczki
8.JPG

kiedy stwierdzimy że na lustrze znajdują się jakieś plamy możemy wyczyścić je za pomocą patyczka lub ściereczki zwilżonej płynem do czyszczenia optyki, wytrzeć do sucha i oczywiście przedmuchać

raz na jakiś czas możemy wyczyścić pozostałe elementy lustra i czujnik AF-u czyli tak trochę głębiej
zaginamy patyczek i czyścimy:
11.JPG
12.JPG
13.JPG


----------------------------------------------------------
powtarzam: każdy kto zechce czyścić w powyżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
143 ODPOW. 143
Piotrek------
Początkujący

Lajam napisał(a):

na matówce i raczej ciężko będzie to usunąć i nie polecam nawet próbować. :|


Zgadza się. Swego czasu dmuchałem na matryce i zabrudziłem matówkę przy okazji. I tak zostało do dziś. Nie chciało się usunąć. Dałem sobie spokój z tym. A moja Alfa właśnie teraz jest w drodze (powietrzu) do Polski. Rozmawiałem z bardzo sympatycznym panem z serwisu SONY w Opolu i wyczyści matrycę w niej. O dziwo za free, :c22 pod warunkiem, że jak przyjadę do Polski w wakacje to zajrzę tam i kupie coś w ich salonie. Choćby filtr. Wielkie dzięki dla tego Pana. To się nazywa dbałość o klienta.
W Irlandii, tylko za zajrzenie- czyli konsultacja kosztuje 30 euro. Cena czyszczenia w zależności jak długo to zajmie i ewent. wysyłka do serwisu.
100 euro, około? Tak można się spodziewać. :c9
P.S. Dziękuje Karolu, że super wyjaśniłeś jak i czym czyścić. :c22

yogi6661
Początkujący

pomimo całego zabiegu nadal widze brud na wizjerze i live view ktorego na zdjeciach niema......

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

wychodzi na to, że nie matryca jest brudna, a matówka - śliski temat i z doświadczenia innych użytkowników wiem, że lepiej jest się przyzwyczaić, bo próba usunięcia małego paproszka może się okazać powodem do pojawienia się większej ilości brudu na matówce.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
tenzer
Poszukiwacz

Mam takie pytanie czy domowym sposobem można usunąć kurzyki z przed matówki lub soczewki wizjera?
Czy jest możliwe wydmuchnięcie go? niekoniecznie gruszką np. tym
Serwis (w gwarancji) zapewne nie obejmuje czyszczenia? A może wie ktoś ile by wynosiła opłata - samemu nie mam zamiaru tam gmerać.
Nie ukrywam denerwuje mnie to trochę.
Jak widać na załączonym obrazku nie jest ich mało, to tylko 2 miesiące użytkowania, boję się pomyśleć co będzie po 0,5 roku.
Tak informacyjnie nie są to syfy z matrycy bądź z lusterek, zdjęcia wychodzą idealnie wg patentu starosty przy f22 i wyżej na jednolitym tle nic nie ma.
dzięki za pomoc.
pozdrawiam

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Samemu za czyszczenie matówki lepiej się nie zabierać, pogorszysz tylko sprawę, wiem co mówię. Nawet nie próbuj używać sprężonego powietrza, raz że możesz coś uszkodzić, dwa naniesiesz do komory lustra jeszcze więcej syfu niż tam się znajduje. Jeśli bardzo ci przeszkadza to skontaktuj się z serwisem, co oni o tym myślą i ile by kosztowało czyszczenie. Jeśli dobrze pamiętam to za czyszczenie matrycy biorą 60-70 zł.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

10zer napisał(a):

czy domowym sposobem można usunąć kurzyki z przed matówki lub soczewki wizjera?

Co do usuwania to faktycznie, jak Marcin napisał, lepiej serwis... ale mnie wygląda to raczej na jakiś początek grzybka... Nie tylko kurz szkodzi - nadmierna wilgoć (+ zarodki w powietrzu) też.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

Tadeusz napisał(a):

ale bnie wygląda raczej na jakiś początek grzybka... Nie tylko kurz szkodzi - nadmierna wilgoć (+ zarodki w powietrzu) też.


:c18 Mi też wychodzi ,że to jakaś hodowla pieczarek.
A co do czyszczenia matówki to jak nie masz zacięcia technicznego tylko np. humanistyczne to obchodź matówkę szerokim łukiem.
Ja w prawdzie już kilkakrotnie sobie czyściłem i matówkę i matrycę i są jak nowe.Dla tego przestrzegam ,że ta robota nie jest dla nietechnicznych.

profile.country.pl_PL.title
tenzer
Poszukiwacz

mitech napisał(a):


:c18 Mi też wychodzi ,że to jakaś hodowla pieczarek.
A co do czyszczenia matówki to jak nie masz zacięcia technicznego tylko np. humanistyczne to obchodź matówkę szerokim łukiem.
Ja w prawdzie już kilkakrotnie sobie czyściłem i matówkę i matrycę i są jak nowe.Dla tego przestrzegam ,że ta robota nie jest dla nietechnicznych.


Czyli da się :D gdybym kiedykolwiek potrzebował oddać na gwarancję nie jest to ingerencja w sprzęt?

Tadeusz napisał(a):

ale bnie wygląda raczej na jakiś początek grzybka


nie straszcie mnie jakimś grzybkiem, proszę.
Tak w ogóle pojawiło się to po czyszczeniu pozostałych rzeczy więc na szczęście jakąś hodowlę wykluczam :)

profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

10zer napisał(a):


Czyli da się :D gdyby kiedykolwiek potrzebował bym oddać na gwarancję nie jest to ingerencja w sprzęt?


No nie do końca tak może być.
Nie wszystkie modele aparatów mają możliwość wymiany matówki poza serwisem. :smileyexclaim:

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

10zer napisał(a):

nie straszcie mnie jakimś grzybkiem, proszę.

Nie musi być grzybek; jeśli pryskałeś tzw. "powietrzem w sprayu" to mogą być efekty.
Ale tak to sobie możemy gdybać - jedynie serwis może i powinien rozebrać i stwierdzić co to, i wyczyścić/wymienić.
Jeśli to matówka/lustro/wnętrze okulara, sam bym nie ruszał.

------------------------------
fotoamator