anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Skąd takie kolory??

profile.country.pl_PL.title
4032-----
Początkujący

Skąd takie kolory??

Witam,

mam pytanie, otóż jestem szczęśliwym posiadaczem :c56 500, ale mam pewien kłopot. Zdjęcia zrobione tym aparatem wychodzą mi szare, bez wyrazu. Muszę dostosowywać jasność w jakimś programie, żeby wyglądały jak należy. Załączam Wam zdjęcia prosto z aparatu i po obróbce jasności. Zdjęcia są robione standardowo w JPEG. Proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia czemu tak jest.

Pozdrawiam
Michał-fotoamator

42 ODPOW. 42
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witam,

mam pytanie, otóż jestem szczęśliwym posiadaczem :c56 500, ale mam pewien kłopot. Zdjęcia zrobione tym aparatem wychodzą mi szare, bez wyrazu. Muszę dostosowywać jasność w jakimś programie, żeby wyglądały jak należy. Załączam Wam zdjęcia prosto z aparatu i po obróbce jasności. Zdjęcia są robione standardowo w JPEG. Proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia czemu tak jest.

Pozdrawiam
Michał-fotoamator



A wiesz jak działa światłomierz?
Światłomierz jest skalibrowany tak aby w wyniku jego obliczeń obraz był 18% szarością (zrób sobie eksperyment: w tym samym świetle sfotografuj najpierw czarną kartkę a potem białą. Aparat ustawi różne wartości naświetlania ale wynikiem będą zbliżone lub nawet identyczne obrazy). W rzeczywistości praktycznie nie spotyka się równoodbijających (pod względem ilości światła) światło obiektów, każdy kolor odbija inną jego ilość. Światłomierz w aparacie mierzy światło odbite. Światłomierz ustawiony na pomiar wielopunktowy dąży do uzyskania równego naświetlania we wszystkich punktach pomiarowych, światłomierz ustawiony na pomiar centralnie ważony będzie większą wagę przykładał do centrum kadru i tam skupiał większą część pomiaru lecz weźmie też pod uwagę w jakimś stopniu i resztę kadru, światłomierz ustawiony na pomiar punktowy będzie mierzył światło tylko centralnym czujnikiem. Ale w wyniku każdego z tych pomiarów w obszarze pomiarowym światłomierza będzie dążył on do uzyskania 18% szarości. Gdy przewaga będzie jasnych tonów to obraz jaki otrzymasz będzie ciemniejszy niż w rzeczywistości, gdy przewaga będzie obszarów ciemnych to światłomierz rozjaśni obraz wynikowy. Gdybyś mierzył światło padające na przedmiot nie miałbyś takich kłopotów. Ale mierząc światło odbite trzeba wprowadzać korekcję. I tak gdy przewaga jest jasnych tonów to wprowadzamy korekcję na plus (aby rozjaśnić obraz, który światłomierz będzie starał się przyciemnić), gdy jest więcej tonów ciemnych wprowadzamy korekcję na minus (aby przyciemnić to co światłomierz starał się rozjaśnić). Wielkość wprowadzanej korekcji zależy już od doświadczenia fotografa i chęci uzyskanych przez niego efektów.
Drugą przyczyną konieczności poprawy zdjęć w komputerze jest spadek kontrastu poprzez stosowanie filtrów kiepskiej jakości (najczęściej jest to nakręcony na stałe filtr UV) lub niestosowanie osłony p/słonecznej. Co do filtrów to niestety ale wiele osób mówi, że nie widzi różnicy w zdjęciach z filtrem i bez więc po co przepłacać i kupuje najtańsze filtry, szczególnie UV jako ochronny. W wielu przypadkach faktycznie, można nie widzieć różnicy i nagle okazuje się, że w tych akurat warunkach coś jest nie tak. Co do osłony przeciwsłonecznej to ona pomaga zasłonić przednią soczewkę przed światłem na nią padającym nie tylko od przodu ale i od boku. I to przed każdym światłem, naturalnym (słonecznym), sztucznym (latarnie, lampy), padającym bezpośrednio i odbitym. Osłonę warto mieć więc cały czas w pozycji roboczej a nie odwrotnie zamocowaną na obiektywie.
No i jest jeszcze jedna kwestia taka bardziej subiektywna a zależąca od preferencji danej osoby. Niektórzy lubią bardziej mroczne zdjęcia, inni bardziej kontrastowe, jeszcze inni chcą pokazać wszystkie szczegóły w cieniach i światłach. Teraz każdy może obrobić zdjęcie jak mu się podoba. Kłopotem jest tylko kalibracja monitora. Ludzie dzielą się obecnie zdjęciami oglądając je tylko na monitorach i u Ciebie będzie to zdjęcie wyglądało inaczej niż u mnie czy u innych osób. Niewielu dba o kalibrację. A i ci rozsyłając swoje zdjęcie nie mają pewności, że widz będzie miał skalibrowany monitor i wszystko będzie u niego poprawnie wyświetlone. To taka pułapka współczesnej techniki. Każdy ma możliwość obejrzenia ale nie każdy zobaczy tak samo (na papierze to dane zdjęcie widziało tylko kilka osób ale zawsze takie samo, no chyba, że przez upływ czasu uległo ono degradacji).
A, i jeszcze jedno a propo obróbki. Kiedyś każde zdjęcie trzeba było obrobić w labie, teraz trzeba to zrobić w komputerze. Kiedyś nie miałeś wpływu na obróbkę teraz masz ten wpływ nieograniczony. A niestety, aparat to nie maszyna myśląca tylko urządzenie zaprogramowane aby działało w przewidywalny sposób a Ty wiedząc w jaki sposób urządzenie zadziała możesz to wykorzystać.

profile.country.pl_PL.title
4032-----
Początkujący

Teraz wiem, że nic nie wiedziałem o światłomierzu. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ale muszę dodać, że zdjęcia wychodzą mi szare nie tylko w tak kolorowych i kontrastowych zdjęciach. Przy zwykłym robieniu fotek też są szarawe. Wydaje mi się że przyczyna może leżeć faktycznie w filtrze UV, co prawda jest to HOYA, ale nie wiem jak wysoka półka. Co do osłony przeciwsłonecznej to jak najbardziej używam (pełna -nie tulipan).
Mam jeszcze jedno pytanie, czy przyczyna może leżeć w ustawieniach w strefie twórczej?? Standard mam ustawiony na jasność +2 i ostrość +1.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


Mam jeszcze jedno pytanie, czy przyczyna może leżeć w ustawieniach w strefie twórczej?? Standard mam ustawiony na jasność +2 i ostrość +1.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.


Witam,

Piotruso jak zawsze niezawodny :c4
Ale wracając do strefy twórczej - aby uzyskać bardziej nasycone kolory, proponuję ustawić na Intensywny (VIVID) i podbić kontrast na +2. Standardowo proponuję podbić ostrość do wartości +2 - jeśli fotografujesz w JPG znacznie poprawi się również ostrość. Parametr jasności bym sugerował pozostawić na poziomie nie przekraczającym +1.

Pozdrawiam, :c37

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Kolego, nie w jakimś programie, ale naucz się używać formatu ARW. Program na ARW dostałeś za darmo od Sony.
Jak chcesz poważnie fotgrafować, to rób RAW+JPG. Aparat to robi.
W RAWIE na kompie możesz poustawaić to, co źle ustawiłeś przed zrobieniem zdjęcia.
Ważny jest balans bieli, w RAW to możesz prościutko skorygować.
RAWEM zrobisz to,czego nie zrobisz Photoshopem.
Bo z RAW wychodzisz na plik TIF 50MB, a JPG to jest tylko ok. 8MB.
Czyli JPG to obraz nieźle "okradziony".
Ja poza ARW nic nie potrzebuję. Żadnych Photoshopów. W ARW jest wszystko.
Przekonany jestem,że na twoje potrzeby też wystarczy.

Kolego ,a500 to nie jest bolid,ale samochod rajdowy. I trzeba umieć nim jechać.
Bez dobrego poznania podstaw fotgrafi cyfrowej, bardzo klasową a500 możesz zmienić na cybershot za 200 zł.
Dodatkowe sprawy. jak z ISO, na jakim ISO robisz ?
Druga kwestia, jak wyglada DRO ?
Bronek

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Poczytaj łaskawco instrukcję.


:c17
Bardzo proszę o łagodniejszy ton wypowiedzi.

profile.country.GB.title
Krzysztof-----
Nowicjusz

A ja fotografuję poważnie i rzadko używam RAWów. :nauseated_face:

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Krzysztof napisał(a):

A ja fotografuję poważnie i rzadko używam RAWów. :nauseated_face:


Jak zawsze robisz idealne zdjęcia to RAW nie jest potrzebny.
I jak zawsze wszystko idealnie przed zdjęciem poustawiasz. Nawet z korekcją DRO.
To twoim zdaniem Photoshop też jest zbędny ? Bo napisy i cięcie można zrobić w Irfan Viev. Ja myślę, że nie wiesz na czym polega, i co daje RAW.
Polecam koledze książki napisane przez twórców Photoshopa. Wyjaśnienie co daje RAW
nie jest możliwe w jednym poście. Sporo informacji jest na ten temat w necie.
Na koniec napisże tylko tyle, że obróbka RAW jest bez porówniania mniej skomplikowana,
niż jakimkolwiek programem do obróbki plików JPG.

Do kolegi Michala ! Niektóre parametry twojego zdjęcia można odczytać z plików "exif".
W RAWIE są zawarte wszystkie informacje o zdjęciu. Gdybyś robil w RAWIE i przesłał
"informację" z RAW to koledzy mogliby zrobić precyzyjną diagnozę błędów.
Bronek

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Jak zawsze robisz idealne zdjęcia to RAW nie jest potrzebny.
I jak zawsze wszystko idealnie przed zdjęciem poustawiasz. Nawet z korekcją DRO.
To twoim zdaniem Photoshop też jest zbędny ? Bo napisy i cięcie można zrobić w Irfan Viev. Ja myślę, że nie wiesz na czym polega, i co daje RAW.
Polecam koledze książki napisane przez twórców Photoshopa. Wyjaśnienie co daje RAW
nie jest możliwe w jednym poście. Sporo informacji jest na ten temat w necie.
Na koniec napisże tylko tyle, że obróbka RAW jest bez porówniania mniej skomplikowana,
niż jakimkolwiek programem do obróbki plików JPG.


Czy mógłbyś odnieść się kto jest adresatem tych słów? Czyżby Krzysztof? :c41


Do kolegi Krzysztofa ! Niektóre parametry twojego zdjęcia można odczytać z plików "exif".
W RAWIE są zawarte wszystkie informacje o zdjęciu. Gdybyś robil w RAWIE i przesłał
"informację" z RAW to koledzy mogliby zrobić precyzyjną diagnozę błędów.
Bronek


O - bo tu wiem, że piszesz do Krzysztofa
A wiesz, że w JPGu też się zapisuje EXIF?

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

Dzięki za uwagę. wprowadziłem poprawki.
Bronek