anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Filtr IR

profile.country.PL.title
Jacek80
Poszukiwacz

Filtr IR

Witam ponownie :)
Czy jest sens inwestowania w filtr podczerwieni do Alfy 350?
Pytam, bo taki filtr przepuszcza fale podczerwieni w jakimś tam zakresie, ale znowu w samym korpusie na matrycy jest filtr, który blokuje owe fale, więc teoretycznie na zdjęciu nie powinno być nic widać
Jakby ktoś testował, czy był pewien jak taki zestaw by się sprawował, to poprosiłbym o opinię :)

59 ODPOW. 59
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Wnioski:
-Niestety nadal mam widoczne jaśniejsze plamy na zdjęciach, mimo że zrobiłem foty moim obiektywem kitowym.
-Ekspozycje zrobione kitem są chyba lepsze niż sigmami (10-20 i 17-7) a już na pewno kit (pewnie z racji gorszych powłok) umożliwia na uzyskanie obrazu przy 1s naświetlania, co w przypadku sigm było niemożliwe.

Załączę wywołane RAWy (te kombinowane jak i te nie kombinowane) - zobaczcie w czym rzecz.
Osobiście zastanawiam się czy te plamy to może być wina samego filtra IR?

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

A tu jeszcze to, co mi się udało wyczarować z moich RAWów. Niestety PhotoShop także nie radzi sobie z rozjaśnieniami, które mnie tak bardzo dobijają...

aniszek1
Początkujący

Licor - myślę ze powinno się dać zrobić a350 z kitem zdjęcia ir, bo przecież 350-ka za bardzo się nie różni od a300


Deviant - co do plam to ja też mam widoczne niebieskie plamy na niektórych zdjęciach - są ta bliki słoneczne - promienie słoneczne które wpadają w obiektyw (czy jakoś tak).
Rozwiązania są 3:
- można trzymać rękę nad obiektywem podczas robienia zdjęcia - może to rozwiąże problem lecz jest to trochę uciążliwe bo trzeba ją trzymać bez ruchu i uważać aby nie weszła w kadr przez ok 10s,
- zmienić miejsce fotografowania,
- poczekać aż słońce się przesunie.

co do zdjęć niebo na zdjęciach powinno być w kolorze jasno brązowym, bądź bardzo zbliżone do niego, natomiast trawa, liście i inne rzeczy, które są zielone powinny wyjść w kolorze białym - jeżeli to nam się uda to zdjęcie ir, po obróbce w ps-e wyjdzie pięknie,
jeżeli zdjęcie ma inne kolory przyczyną może być źle ustawiony balans bieli. i wtedy trzeba się bawić w "obraz -> dopasowania -> barwa nasycenie -> edycja: niebieskozielony i tu nasycenia biorę na 0 a jasność na 100 %"bądź inne sztuczki

mam pytania do Ciebie:
czy na obiektywie są założone inne filtry np uv?? - ja zdejmuje wszystkie i zakładam tylko ir,
czy balans bieli ustawiasz z filtrem nałożonym na aparat??
czy podczas ustawiania balansu bieli cały kadr jest zielony?? nie ma tam innych kolorów???
najlepiej aparat ustawić na trawę która jest oświetlona słońcem ( można też lekko z zumować, aby w kadrze nie było innych elementów np. żółtych kwiatów) - ja tak robię.
jeżeli nadal zdjęcia ci nie wychodzą spróbuj ręcznie ustawić balans bieli na kolor 2500K G9 lub 2600k G9.
a i wydłuż czas naświetlania do ok. 10 sekund bądź nawet do 13 - zdjęcia będą jaśniejsze.
zdjęcia najlepiej wychodzą w samo południe wtedy jest najjaśniej.

i wybierz na początek inne kadry (miejsca do zdjęć) np. dom z ogrodem bądź droga - coś co nie jest tylko zielone i niebieskie (niebo).

najlepiej znaleźć takie miejsce (zdjęcia poniżej) na których liście drzew będą rzucały cień na inne liście (nie wiem jak to wyjaśnić - przyjrzyjcie się poniższej fotografii) na taj fotografii podoba mi się to że mogę dostrzec prawie każdy listek na gałęzi właśnie przez ten cień - gdyby słońce oświetlało by owe drzewa równomiernie wtedy wszystkie liście prawdopodobnie zlały by się w jedną biała plamę

gdy robiłem to zdjęcie wyskoczył mi ten blik świetlny od słońca - niestety
również gdy robiłem to zdjęcie wiał lekki wiatr i zdjęcie w niektórych miejscach wydaje się poruszone - aby to ominąć musiał bym czekać na dzień bezwietrzny (mógłbym się nie doczekać ;( )

dodam jeszcze że te bliki mogą być przez słabej jakości filtr - ja używam filtra Hoya,

Ja zanim doszedłem do jako takiej wprawy zrobiłem kilkanaście prób które wyglądały podobnie do twoich zdjęć - lecz w końcu mi się coś udało - musisz próbować, próbować i jeszcze raz próbować w końcu ci coś musi wyjść :)

Jutro spróbuję zrobić zdjęcia na obiektywie sony 16-105 - jest on troszke wyższej jakości niż kit - zobaczymy czy mi sie uda coś zrobić..

sorki za chaotyczną wypowiedź ale jest trochę późno a ja jestem zmęczony.


uptade: spróbuj zrobić zdjęcie w jpg-ach a nie rawie - ja robiłem tylko w jpg-u

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Balans bieli stale ustalam na 2500K i G9.
Zawsze ustawiam tak aparat, aby osłonić go od promieni słonecznych, więc stoi albo bokiem, albo tyłem do słońca. Zwracam też uwagę na to czy promienie słoneczne nie zostają odbite od czegoś i trafiają w obiektyw.
Gdy strzelam IRy używam tylko filtra IR - nic innego nie jest dodatkowo zamontowane (żaden inny filtr)
Nie wiem czy inwestować jeszcze raz w inny filtr IR (mój ma 720nm), bo to jednak wydatek jest nie mały...

aniszek1
Początkujący

co do blików:
spróbuj zasłonić wizjer palcem lub czymś innym, może w tym jest problem

mam pytanie co do balansu bieli to czy ustawiasz go: tam gdzie masz do ustawienia temp. barwową i filtr kolorowy, czy wybierasz nastawienia własne i robisz fotkę trawie ???

bo z tego co dzisiaj zaobserwowałem to gdy ręcznie ustawie 2600k i g9 lub 2500k i g9 to kolory na zdjęciach znacznie się różnią od tych co ustawie w menu nastawienia własne - są bardziej granatowe,
spróbuj z tym poeksperymentować.

dzisiaj testowałem przez chwilkę (słońce schowało się za chmury) obiektyw sony dt 16105
i na nim też udało się mi zrobić zdjęcie w ir tylko spostrzegłem że środek zdjęcia miałem jaśniejszy - i tu nie wiem czy była to wina wizjera - że go nie zasłoniłem czy tego że robiłem zdjęcie na ogniskowej 16 jak wiadomo obiektyw ten na małych ogniskowych jest po rogach trochę ciemny a ir mogło to spotęgować.

Musze jeszcze trochę poeksperymentować z innymi ogniskowymi, tobie też radzę

aniszek1
Początkujący

testując dalej obiektyw DT 16-105 zauważyłem że ten hotspot (jaśniejszy punkt na środku zdjęcia) pojawia się najbardziej przy małych ogniskowych, dla tego obiektywu przy ogniskowej 45-50 jest już praktycznie nie widoczny, jak również im mniejszy czas naświetlania tym również mniejszy hotspot.

Deviant - poczytałem trochę w necie i wiem że te hot spoty dosyć często występują, w niektórych obiektywach są mocniejsze a w niektórych prawie niezauważalne. Ty masz to samo niestety nie da się tego tak łatwo wyeliminować :(
trzeba się bawić w photoshopie, bądź wyjąć filtr podczerwieni z aparatu ( nie wiem jak się to dokładnie nazywa) w tedy fotki się pstryka tak samo jak normalne ze zwykłymi czasami - jedyną wada jest to, że tym aparatem już zwykłych zdjęć nie zrobisz :(


Nadmienię, że przeglądając stare zdjęcia zrobione kitem 18-70 to również dostrzegam tam hotspoty lecz występują one bardzo małe i tylko przy ogniskowej 18 - i to nie zawsze, przy większych ogniskowych już one nie występują

moje wnioski:
- im tańszy obiektyw tym lepszy :) z tego wychodzi że kit 18-70 jest lepszy od obiektywu 16-105
- nie robić fotek na małych ogniskowych
- ustawiać jak najmniejszy czas naświetlania - lepiej podnieść iso
- zasłaniać wizjer czymś ciemnym podczas robienia zdjęcia.

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

Da radę zrobić A350 bo już jestem coraz bliżej ale jednak cały czas to nie jest to :c3

podniesienie ISO dało o wiele lepszy efekt w naświetlaniu i skróciło czas , ale niewspółmiernym kosztem jakości robionego zdjęcia.

co do zasłaniania wizjera to przecież jest do tego specjalny kap do dawany do aparatu więc w czym problem go założyć? :shock:

chciałbym spróbować jeszcze zrobić takie zdjęcia z innym filtrem, wszyscy którym wychodzi idealnie robia z HOYA , a nie z noname, juz sam nie wiem może mam jakiś profil od górnie ustawiony w WIN i w PS (ale to nie możliwe)...

pierwsze zdjęcie to obraz źródło

drugie to wynik obróbki (żmudnej, nie tak banalnej jak w tutorialu) :cry:

aniszek1
Początkujący

całkiem nieźle ci to wychodzi tak trzymaj :thumbsup:
co do tej obróbki to chyba przesadzasz? mi obrobienie twojego zdjęcia zajęło 3 min
(może to kwestia wprawy i obeznania w photoshopie)

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

pokaż jak ci wyszło bo jestem ciekawy ;) no 3min to nie przesunięcie 4 suwaczków (to robi się w 20s i to powoli). :)

aniszek1
Początkujący

proszę bardzo, tak mi wyszło na szybko