anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Filtr IR

profile.country.PL.title
Jacek80
Poszukiwacz

Filtr IR

Witam ponownie :)
Czy jest sens inwestowania w filtr podczerwieni do Alfy 350?
Pytam, bo taki filtr przepuszcza fale podczerwieni w jakimś tam zakresie, ale znowu w samym korpusie na matrycy jest filtr, który blokuje owe fale, więc teoretycznie na zdjęciu nie powinno być nic widać
Jakby ktoś testował, czy był pewien jak taki zestaw by się sprawował, to poprosiłbym o opinię :)

59 ODPOW. 59
profile.country.pl_PL.title
Toldi-----
Początkujący

przeczytalem cały wątek i kąbinuje ze swoim filterkiem i umiejetnościami, i nadal wychodzi mi cos takiego:

prosze o jakas podpowiedz, co moge robic zle, bo moja fotka raczej jest malo podobna do prezentowanych przez innych.

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

chyba nie ustawiłes balansu bieli odpowiednio wg opisu no i suwaczkami nic nie machałeś w PS tylko poleciałeś na łatwizne Auto Level i fairant, a tak sie nie da :)

najważniejszy jest balans bieli, ostre słońce na plecy bo fotografujesz odbite UV od liści i parametry naświetlania w granicach f/8-16 z czasem 10-20s to trzeba już dobrać organoleptycznie.

mnie wyszło cos takiego z tego twojego zdjecia blisko ale jeszcze do poprawy, osobiście temat porzuciłem jakoś mnie nie ujoł.

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Mnie ostatecznie 'iry' nie wychodzą tak jakbym chciał.
Bardzo możliwe, że zrezygnuję w A200 z filtra i wstawię na stałe IR przed matrycę, ale to jeszcze muszę przemyśleć...

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

Moje próby z filtrem IR wyszły tak :? Może problem polega na tym że nie ma dużej różnicy w kolorach jakie występują na zdjęciu, dlatego tak ciężko jest osiągnąć takie duże zróżnicowanie kolorów :question:

... balans bieli ustawiony na WŁASNE 2500k G9, a jak ustawiam na 2600k G9 to wtedy wychodzi całe czerwone.

aniszek1
Początkujący

Arturro10 napisał(a):

Moje próby z filtrem IR wyszły tak :? Może problem polega na tym że nie ma dużej różnicy w kolorach jakie występują na zdjęciu, dlatego tak ciężko jest osiągnąć takie duże zróżnicowanie kolorów :question:

... balans bieli ustawiony na WŁASNE 2500k G9, a jak ustawiam na 2600k G9 to wtedy wychodzi całe czerwone.



Drogi kolego:

chyba nie przeczytałeś całego tematu, bodajże na 2 stronie opisuje dokładnie co zrobić aby podciągnąć zdjęcie, nie chcę cię tu obrażać, ale jak myślisz że pierwsze kilka fot wyjdą ci super po wybraniu w ps-e tylko autopoziomów to się grubo mylisz...

ale do rzeczy:
cykanie zdjęcia: mówisz że ustawiasz balans bieli na własne... ale mam nadzieję zę robisz to przez ustawienie aparatu na trawę, filtr ir na aparat, i cykasz zdjęcie trawy???
bo jeżeli sobie ustawisz (a jest taka możliwość przynajmniej w moim aparacie) predefiniowaną temeparaturę barwy i filtr na G9 2500K to wierz mi po zrobieniu zdjęcia na tych dwóch ustawieniach będą się bardzo różnić,
po drugie: wydłużyłbym trochę czas naświetlania aby zdjęcie było jaśniejsze,
po trzecie: na środku zdjęcie widać wyraźny blik (niektóre obiektywy tak mają), aby go wyeliminować możesz spróbować przymknąć trochę przysłone, lub zrobić lekkiego zuma, powinno to pomóc ( u mnie to działa)

obróbka zdjęcia w ps-e: tu nie wystarczy tylko ustawić auto poziomy..
po pierwsze zapomniałeś kolego że po auto poziomach musisz jeszcze pobawić się poceniem mieszanie mieszanie kanałów i w nim w kanale wyjściowym czerwony - niebieski dajesz na 100% inne na 0% a w kanale wyjściowym niebieskim - czerwony na 100% inne na 0%

co do twojego zdjęcia to: zauważyłem że drzewa nie są białe a powinny być więć żeby pomóc im w tym :) PO AUTO POZIOMACH używasz polecenia BARWA NASYCENIE i w nowym oknie obok edycji wybierasz kolory: niebieskozielony i niebieskość w nich to ustawiasz nasycenie na -75 (wedle uznania) a jasność podnosisz. Po tym zabiegu zobaczysz, że drzewa trochę zbielały. Potem juz normalnie jedziesz z mieszaniem kanałów

zamieszczam też twoje zdjęcię przerowbione przeze mnie w ok 1min (dłużej pisałem swoje wypociny niż obrabiałem zdjęcie)

a było to tak: auto poziomy, barwa nasycenie(niebieskozielony, niebieskości) zmniejszenie nasycenia i podciągnięcie jasności, mieszanie kanałów.

i to mi wyszło, robiłem to w ps cs3

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

Witam

Aniszek1 ja się wcale nie obrażam ;) i wcale nie myślałem że po pierwszym zdjęciu wyjdzie mi cudo, bo chyba nigdy tak nie jest, poprostu próbowałem i wyszło co wyszło, i powiem szczerze że nie wiedziałem do końca którymi suwakami należy to wszystko regulować. Powiem szczerze że tym razem ustawiłem ręcznie balans (ale następnym razem ustawię według Twoich wskazówek), i no właśnie nie wiedziałem jak otrzymać tą biel, ale już wiem :D

I dziękuję bardzo za poświęcenie czasu i pomoc :c4 mam nadzieję że następnym razem pochwalę się udanym IRem ;)

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Panowie i panie - postanowiłem "zniszczyć" moją A200 i wymontować filtr z przed matrycy oraz zastąpić go IR'em. Wiem, że wtedy będę mógł tylko zdjęcia w podczerwieni robić, ale o to mi właśnie chodzi.

Ktoś się orientuje, czy jest jakaś instytucja, firma czy podmiot świadczący tego typu usługi w naszym kraju?

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Deviant napisał(a):

Ktoś się orientuje, czy jest jakaś instytucja, firma czy podmiot świadczący tego typu usługi w naszym kraju?


wiem, że odkopuję wątek z archiwum, ale wpadł dziś do mnie link do takiej firmy http://www.maxmax.com

może oni dadzą radę :c20

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Mam już firmę, która się tego podejmie. Robię to na własne ryzyko i z pełną świadomością ewentualnych efektów. W każdym razie A200 i każda matryca CCD idealnie nadaje się na zdjęcia w pełnym słońcu, więc jako aparat czysto do IR sprawdzi się mam nadzieje w 100%

wratislavian
Początkujący

ja czekam na efekty :)