anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zdjęcie kropli wody? Jak wykonać?

Znajomy-----
Początkujący

Zdjęcie kropli wody? Jak wykonać?

Kolejny sprawa o którą chciałbym się dopytać bardziej doświadczonych użytkowników, to zrobienie zdjęcia spadającej, lub rozpryskującej się kropli wody. Ten efekt wygląda niesamowicie, zawsze podobał mi się. Tylko ciągle jest dla mnie tajemnicą, jak jest możliwe wykonanie takiego zdjęcia?? Trzeba mieć jakiś specjalny sprzęt? Próbowałem zwykłym obiektywem, i nie mam pojęcia jak można to zrobić, a ponad godzinę siedziałem nad miską i kranem. Nie wiem, czy na początki fotografowania nie daje sobie zbyt trudnych zadań..

130 ODPOW. 130
profile.country.de_DE.title
Bambi-----
Początkujący

Oki... Jak bede miec mozliwosc to napewno popraktykuje w sposob jaki mi radzisz.
Dziekuje bardzo!

A tak na wesolo... W wannie mozesz sie bawic bez aparatu ;) :P

Pozdrawiam.

Paweł
bambolina-----
Początkujący

Na skorzystałam z rad na forum i oto co udałao mi się zrobić.Co sądzicie?Dodam,że to moje pierwsze próby zrobienia zdięcia kropli wody:D

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

pawelgrazawski, a propos nazewnictwa.
Co musialem napewno zrobic, to zwiekszyc czas migawki - uzywalem pod koniec - 1/100 sek. i cos z przyslona... ale nie wiem czy mam mowi sie, "zmniejszylem przyslone" czyli o wartosci liczbowej czy o tym, ze przyslona jest mniejsza a co za tym idzie wartosc liczbowa wieksza...


Wszystko przez to, że w fotografii używa się ułamków, a raczej ich mianowników: przysłona f/4 oznacza że otwór względny to 1/4 ogniskowej, a f/16, że 1/16... podobnie z migawką: migawka 125 to w rzeczywistości 1/125 sekundy, więc zwiększając czas do 250, w rzeczywistości skracamy go do 1/250 :)
Lepiej więc mówić: otwieram/przymykam przysłonę, skracam/wydłużam czas (naświetlania). Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień.

------------------------------
fotoamator
profile.country.de_DE.title
Bambi-----
Początkujący

Bardzo przydatne rady Tadeusz. Dziekuje Ci bardzo. Postaram sie wlasnie w ten sposob opisywac to co robie.
Naprawde wielkie dzieki!

Paweł
profile.country.de_DE.title
Bambi-----
Początkujący

bambolina - Uzywalas AutoFocus czy ManualFocus do zrobienia tych zdjec??

Ja uzywalem MF bo moja kropelka spadala dosc szybko i nie bylo czasu na ustawianie AF. Wylaczylem AF, ustawilem MF, wyregulowalem tak jak najlepiej umialem i wtedy zaczalem lapac sama krople... Odnosze wrazenie, ze u Ciebie AF ostrzyl sie na koncowce kranu...

Pozdrawiam.

Paweł
bambolina-----
Początkujący

Używałam auto fokus na makro:D Wstawiłam te zdięcia nie obejrzawszy ich DOKŁDNI i nie wiedziałam,że takie kiepski:) Nastepnym jakies portrety wstawie je najbarzdziej lubie robić:) Pozdraiwam

profile.country.de_DE.title
Bambi-----
Początkujący

Nie sa kiepskie... Jak na poczatek to i tak niezle... Ja zanim wpadlem na pomysl z ustawieniem MF to pstryknalem juz kilkadziesiat zdjec... Dopiero pozniej miprzyszlo to do glowy, ze kropelka spada zbyt szybko i AF nie jest przeciez szybszy niz natychmiast :slight_smile: Poza tym jesli AF sie ostrzy to napewno na czyms co jest w zasiegu a nie na kropelce, ktora jeszcze sie nie pojawila...

Poprobuj tego...

Ja mam juz pomysl na kolejna fotografie z kropelką... Ale to za kilka dni :)

Paweł
profile.country.pl_PL.title
koteczek11
Początkujący

bambolina na pierwszej fotce... szkoda uciętej kropeli na dole... i moim zdaniem zbyt duzy kranik ... to on przyciąga uwagę a nie woda,
co do drugiej fotki.... zbyt małą powierzchnie zdjęcia zajmuje woda, bije po oczach ta jasna plama. moze wykadrowanie zdjęcia poprawiloby juz efekt :question:

bambolina-----
Początkujący

Też tak uważam, popraktykuje i poprawie się:D

profile.country.pl_PL.title
alpol6
Poszukiwacz

po krótkiej zabawie wyszło mi coś takiego