anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

EX500 i HbbTV

profile.country.pl_PL.title
SkubiDoobi
Początkujący

EX500 i HbbTV

Witam!
Kiedy będzie nowy firmware do modeli EX500 który to uruchomi HbbTV ?

Wg. rzecznika Sony wszystkie modele z 2011 miały otrzymać tą opcję...

Czy po skorzystaniu z pewnego sposobu podawanego tutaj na forum ta usługa działa?

Pytam bowiem nie wiem jak to sprawdzic - chyba żaden kanał aktualnie nie nadaje hbbtv...

16 ODPOW. 16
profile.country.pl_PL.title
Mylagos
Użytkownik

Witam.
Aktualnie HbbTV nadawała TVP podczas EURO i będzie nadawać podczas Olimpiady w Londynie. Dzisiaj miała się odbyć konferencja HbbTV Summit Poland, gdy znajdę jakieś informacje o planowanym szerszym zakresie udostępnienia tej funkcji ( jakąś relacje z tej konferencji), wkleję tu informację.

Jeśli chodzi o model EX500. Według mojej wiedzy jest to model z 2010 roku, więc ciężko powiedzieć czy będzie on posiadał tą funkcje ( czy jest to możliwe od strony sprzętowej).

profile.country.pl_PL.title
SkubiDoobi
Początkujący

Aż takie różnice w procesorach / pamięci ( whatever nie wiem czym to się różni by potrzebowało odebrać hbbtv ) miedzy wersjami ex500 czy wyżej? Przecież LAN / yt i reszta pierdółek jest... Bo nie wiem czym miałby nie wyrabiać ten TV....

profile.country.pl_PL.title
Mylagos
Użytkownik

Nie znam dokładnej budowy telewizorów od strony technicznej i nie jestem w stanie powiedzieć, która część sprzętowa odpowiadałaby za HbbTV. Jeśli chodzi o procesor, to jest różnica - w EX500 jest BRAVIA ENGINE 3, a w nowszych modelach jest X-Reality.

Z drugiej strony, patrząc ogólnie na EX500 jest naprawdę świetnym modelem, gdyż posiada 100Hz, oraz wiele osób uważa, że "świeci" lepiej niż EX720. Powinieneś się zastanowić czy obecność HbbTV, jest aż tak ważna -> to w sumie rozbudowana telegazeta :).

profile.country.pl_PL.title
SkubiDoobi
Początkujący

Ja wiem, że to świetny model i niczego mi nie brakuje ;)

Jednak mam ochotę popatrzeć na Sonego z pogardą jeżeli faktycznie TV ten ma możliwości techniczne obsługi HbbTV a oni go nie dadzą "bo jest za stary" ...

profile.country.pl_PL.title
Mylagos
Użytkownik

Sprawdziłem jeszcze jedną rzecz. Ostatnia aktualizacja oprogramowania, ulepszała funkcjonowanie HbbTV, jednak była ona przeznaczona do modeli z zeszłego roku ( x2x), zaś ostania aktualizacja dla modeli rocznikowo odpowiadających EX500, dotyczyła polepszenia funkcjonowania DVB-T2, DVB-S, oraz zawartości internetowych.
This software includes improvements for DVB-T2, DVB-S and internet content TV performance


Więc mimo wszystko dosyć prawdopodobne, że EX500 nie ma możliwości korzystania z HbbTV. Jednakże wypróbuj tą instrukcję ze zmianą kraju na Niemcy, gdyż TVP nadal coś tam nadaje :) .
https://forum.sony.pl/viewtopic.php?p=232642#p232642

profile.country.pl_PL.title
arik92
Użytkownik

Uważam, że EX500 jest jak najbardziej zdolny sprzętowo do obsługi HbbTV i kwestia leży w oprogramowaniu. Sony na rynek włoski wypuścił w 2010 roku również model EX504, który sprzętowo jest taki sam jak EX500 czy EX505. EX504 tak samo jak EX505 ma głowicę DVB-S2, natomiast różni się od EX505 tym, że ma dodatkowo zaimplementowaną Javę dla MHP, nadawanego w jednym włoskim pakiecie na satelicie. Zatem w EX504 tak jak w modelach 2011 jest opcja "Konfiguracja aplikacji interaktywnej". EX504 ma inny soft niż EX500/EX505.
Zmiana kraju na Niemcy w modelu EX500 nic nie da.

Jakby ktoś chciał to mogę jeszcze napisać o moich próbach uruchomienia HbbTV na EX500.

profile.country.pl_PL.title
stubbs.
Użytkownik

arik92 napisał(a):

Uważam, że EX500 jest jak najbardziej zdolny sprzętowo do obsługi HbbTV i kwestia leży w oprogramowaniu.



Ja nie jestem specjalistą od oprogramowania oraz możliwości elektroniki więc nie chcę się nawet wypowiadać na ten temat ale zastanawiam się skąd masz taką informację?

Pisałeś o różnicach w oprogramowaniu w modelach włoskich i polskich.

arik92 napisał(a):

...Sony na rynek włoski wypuścił w 2010 roku również model EX504, który sprzętowo jest taki sam jak EX500 czy EX505. EX504 tak samo jak EX505 ma głowicę DVB-S2, natomiast różni się od EX505 tym, że ma dodatkowo zaimplementowaną Javę dla MHP, nadawanego w jednym włoskim pakiecie na satelicie. ...


Uważam, że Java i HbbTV to zupełnie inne historie technologiczne i ciężko porównywać włączenie usługi hybrydowej z dograniem Javy.
Moim zdaniem fakt przytoczony przez Ciebie mówiący o Javie dla Włoskich pakietów satelitarnych to tak jakbyś powiedział że Włosi nie mają IPLI i brakuje im kawałka oprogramowania, choć sprzętowo Włoski TV też może mieć IPLĘ :) .
Żart oczywiście i mam nadzieję, że nie obrazisz się Kolego arik92 ale porównanie chyba trafne?

Pozdrawiam Stubb
profile.country.pl_PL.title
arik92
Użytkownik

Moim zdaniem właśnie MHP i HbbTV jest oparte na Javie. W modelach Sony z 2011 i 2012 roku znajduje się opcja "Konfiguracja aplikacji interaktywnej", która odpowiada za HbbTV. Jak zajrzymy do i-manuala dla modeli z 2011 roku odnośnie tej opcji to mamy tam właśnie znak towarowy Javy http://pdf.crse.com/manuals/iManuals/pol/EX72x/st_iasetup_europe.html

W menu serwisowym dla modeli EX50x mamy opcję dotyczącą miejsca przeznaczenia danego modelu, i wygląda to tak:
Model EX500, EX501 - ustawienie AEP (AEP grp)
Model EX503 - ustawienie UK (AEP grp)
Model EX504 - ustawienie Italy (AEP grp)
Model EX505, EX508 - ustawienie AEP-S (AEP grp)

Modele EX500, EX501, EX503, EX505, EX508 mają wgrany soft PKGx.xxxEUL-0108, natomiast model EX504 ma wgrany soft PKGx.xxxEIL-0108.

W moim modelu EX501 zmieniłem ustawienie w menu serwisowym na Italy (AEP grp) i częściowo zrobiłem z niego EX504. Po wybraniu kraju Włochy mam aktywną funkcję "Konfiguracja aplikacji interaktywnej". TV działa stabilnie do czasu aż włączymy na TVP1 i TVP2 w DVB-T, na których nadawane jest HbbTV. Jak włączymy na TVP1 lub TVP2 to na pasku informacyjnym pojawia się ikona komputera z monitorem (tak jak w modelach 2011 (ustawienie kraju Niemcy) i 2012), a więc TV wykrywa na tych kanałach serwis interaktywny, ale TV w tym momencie się zawiesza i nie reaguje na pilota. Podejrzewam, że gdyby był wgrany soft EIL, a nie EUL to TV nie zawieszałby się, ale czy HbbTV by zadziałało to ciężko powiedzieć. To raczej pytanie do kogoś z Włoch, kto posiada EX504 podłączony do satelity Astra, gdzie nadawane są ARD i ZDF z HbbTV.


Przy okazji, w TVP Info słyszałem, że TVP do współpracy nad HbbTV wybrało właśnie firmę Sony, więc może Sony również dla modeli 2010 zrobi soft z HbbTV :D

profile.country.pl_PL.title
SkubiDoobi
Początkujący

@arik92

Ale na chwile obecną nie ma mowy o odtworzeniu HbbTV na EX500? ...