anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak zrobić takie zdjęcie?

Znajomy-----
Początkujący

Jak zrobić takie zdjęcie?

Nie wiem czy mogę umieszczać tu zdjęcia z innych stron, ale jak nie, to wstawię link. A pytanie jak w temacie.

43 ODPOW. 43
zibo00
Początkujący

A to bez filterka

rollex-----
Początkujący

Cylin napisał(a):

Rollex podoba mi się drugie zdjęcie. Odszumiałeś je?



Dzięki Cylin, to taki widoczek z balkonu :) Co do szumów, to nieodszumiane jedynie lekko podostrzone.

zibo00, bardziej podoba mi się to ostatnie, bez filtra, ale to tylko moje zdanie :)

Cylin-----
Początkujący

Witam. Tadeuszu jak już niejednokrotnie pisałem to były moje początki. Ale ustawienia które podałeś zapiszę sobie bo chcę powtórzyć tą sesję. Na pewno się przydadzą. Wielkie dzięki. A jak z moim pytaniem o zdjęcia na czarnym tle?

Pozdrawiam

Cylin-----
Początkujący

Tadeuszu jak tylko użyłeś terminu "Hiperfokalny" zerknąłem w podręcznik ale nie za bardzo zrozumiałem. W dodatku piszesz że powinienem zmniejszyć wartość przesłony co jak wiadomo zmniejszy GO. Wytłumacz mi to proszę. Postaram się zapamiętać. Ta książka którą mam nie wyjaśnia tego zbyt dokładnie.

Pozdrawiam

stajlo
Początkujący

Cylin napisał(a):

Tadeuszu jak tylko użyłeś terminu "Hiperfokalny" (...) Wytłumacz mi to proszę.


Polecam stronę internetową www.dofmaster.com, gdzie możesz sobie łatwo i przyjemnie wyliczyć hiperfokalną. Istnieje również wersja na palmtopa.

Oprócz tego na analogowych obiektywach często są podziałki, z których wbrew pozorom bardzo łatwo się korzysta. W ostateczności - metoda prób i błędów xD

Pozdrawiam


PS: to mój dziewiczy post na tym forum :P

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Cylin, wybacz, trochę zamieszania wprowadziłem. Chodziło mi o dwie różne sprawy:
!. W obiektywach (szczególnie przeciętnych) występuje zależność: przy maksymalnie otwartej przysłonie jest nie najwyższa jakość (ostrość, kontrast). Przymykając obiektyw (przysłonę) jakość się poprawia - maksimom otrzymujemy (zależnie od obiektywu) między f/8 a f16 - potem jakość znowu spada, do tego dochodzi zjawisko dyfrakcji na zbyt mocno przymkniętyej przysłonie (im krótsza ogniskowa, tym bardziej).
Dlatego sugerowałem, żeby nie stosować f/26 tylko podanych wyżej wartości - sam musisz dojść, jak będzie najlepiej (myślę, że bezpiecznie do f/16 można przymykać - dalej też, ale mając świadomość skutków).

2. Odległość hiperfokalna. Zauważyłem, że dalsze plany na Twojej fotce są nieostre, więc chciałem żebyś ustawił ostrość w takim punkcie, żeby ostro było aż do ostatniego planu (zamek/mury) a równocześnie w miarę blisko aparatu, żeby ta ostrość też nie uciekła. Stąd napomknięcie o odległości hiperfokalnej (link podany przez stajlo jest OK).

Pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Wg kalkulatora, przy ogniskowej użytej f=26mm i przysłonie f/16 wystarczy ustawić ostrość na coś co jest oddalone o ok. 2,15m i mamy ostro od ok 1m do nieskończoności.
Analogicznie, przy przysłonie f/11 ustawiamy ostrość na 3 m i mamy od 1,5m do nieskończoności ostro.
Skracając ogniskową, powiększa nam się obszar ostrości i możemy punkt ostrości wybrać bliżej.

------------------------------
fotoamator
Cylin-----
Początkujący

Dzięki Tadeusz za opis. Teraz już rozumiem (tak myślę) ale wyprubuję w terenie. Stajlo dzięki za kalkulatorek.

Pozdrawiam

stajlo
Początkujący

proszz ;]

profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

Witam,

Post użytkownika „swistak” został usunięty.

Pozdrawiam,
Radek
Moderator Forum Sony

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;