anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Filtr IR

profile.country.PL.title
Jacek80
Poszukiwacz

Filtr IR

Witam ponownie :)
Czy jest sens inwestowania w filtr podczerwieni do Alfy 350?
Pytam, bo taki filtr przepuszcza fale podczerwieni w jakimś tam zakresie, ale znowu w samym korpusie na matrycy jest filtr, który blokuje owe fale, więc teoretycznie na zdjęciu nie powinno być nic widać
Jakby ktoś testował, czy był pewien jak taki zestaw by się sprawował, to poprosiłbym o opinię :)

59 ODPOW. 59
Creatoor
Początkujący

Częściowo to prawda, ale nie do końca. Już wyjaśniam. Oczywiście najlepiej robić zdjęcia obiektywami bez powłok jak np Helios M4, ja stosuję M6 i też są zadowalające efekty. Nie mniej jednak z innymi obiektywami też można coś zdziałać. Przykład obiektyw Sigma 18-200 3,5-6,3
Wszystko rozbija się o balans bieli. Pierwsze zdjęcie poniżej (to czerwone) zostało zrobione z ustawieniem na światło dzienne, stąd ta czerwień - filtr przepuszcza tylko tą długość promieniowania.
Drugie zdjęcie zostało zrobione z własnym bw.
Ja to praktycznie ustawić?
1. Ustawiamy aparat w trybie P bez filtra i ustawiamy kadr, ostrość na jak najbardziej zielone miejsce. Robimy próbną fotkę upewniwszy się, że wszystko jest ok
2. Zakładamy filtr IR tak by nie zmienić ustawień obiektywu
3. Ustawiam aparat na M
4. Robimy kilka ujęć zmieniając czas tak by w końcu coś zobaczyć - na tym etapie mamy czerwone zdjęcia
5. Teraz ustawiamy "własny balans bieli" według instrukcji aparatu - teraz naszą bielą jest ZIELEŃ!
6. Robimy zdjęcia.
Podpowiem, że bw powinien wtedy być ustawiony na 2500K(niestety mniej się nie da w A300)
7. Robimy obróbkę w PS

Ps. Postaram się zrobić takie ujecie Heliosem, zobaczymy co wyjdzie.

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

no dobra sprawa wyjasniona , z Tamronem 18-200 filtr IR nie współpracuje prawidłowo (chyba obiektyw ma zadużo tych słynnych powłok). Zdjecie zrobione na ustawieniach BW 2500K M9 jest czerwone i nic tego nie zmienia.

Creator - poradz prosze co nalezy zakupic (przejsciowka, obiektyw (podstawowy cos do krajobrazu rzecz jasna) moze cos jeszcze istotnego), tak by mozna bylo sie cieszyć twórczym wykorzystaniem tego cacka jakim jest A350 , a nie tylko cykac fotki na imienianach u cioci. :)

Wlazłem na pawlacz i wykopałem HELIOS-44M 2/58 - nada się? :)

Creatoor
Początkujący

Alcazar napisał(a):

Creator - poradz prosze co nalezy zakupic (przejsciowka, obiektyw (podstawowy cos do krajobrazu rzecz jasna) moze cos jeszcze istotnego), tak by mozna bylo sie cieszyć twórczym wykorzystaniem tego cacka jakim jest A350 , a nie tylko cykac fotki na imienianach u cioci. :)
Wlazłem na pawlacz i wykopałem HELIOS-44M 2/58 - nada się? :)



Zobacz PW

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Panowie co do tych nowych szkieł, to mnie zdziwiliście. W galerii mam IR wykonane Sigmą 17-70. Przyznam się, że pojawia się bardzo często coś jakby jaśniejszy punkt - czasami ma kształt półksiężyca itp. co bardzo psuje efekt. Zresztą moc filtrów przed matrycą w Alfie jest dość duża, więc czasy rosną, co dodatkowo wpływa na efekt. Tak czy inaczej to niebieskie niebo o które zawsze mi chodziło jest niesamowicie najtrudniej uzyskać. Z tego co wiem, to Nikon D50 jest do IR wręcz stworzony - Alfowcy muszą kombinować.

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

jak będę miał prawidłowo wykonane zdjęcie takie jak pokazał Creator w odcieniach bursztynu to z niebieskim niebiem niema żadnych problemów, ztego co zauważyłem zrobiłem już ponad 300 prób to to dziwne zjawisko jaśniejszej łuny jak to okreslam występuje przy zbyt długich czasach naświetlania.

między 8-15s wszystko jest ok powyżej 15 zaczyna wyskakiwać łuna , a przy 30 i więcej jest to już UFO.

czy istnieje jakiś środek chemiczny który zmyłby chciaż zewnętrzne powłoki w obiektywie tak by zminimalizować te dodatkowe filtry UV - czy jest wogóle sens robienia czegoś takiego z HELIOSEM - czy ten obiektyw ma powłoki? :)

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Zamieniasz kolory w PS?

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

a da rady bez PS?

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Przed PS bronię się jak mogę - namiętnie za to używam LR, chociaż kilka razy już PS'a odpaliłem, to jednak cuda jakie tam się da robić mnie na razie odpychają - pewnie się zwyczajnie ograniczam...

aniszek1
Początkujący

To ja się wypowiem na temat robienia zdjęć IR próbowałem rożnych technik ale najlepiej wychodzi ta:

1. ustawiamy aparat w tryb M (manual)
2. aparat na statyw
3. kierujemy aparat na np. zieloną trawę
4. zakładamy filtr IR
5. wchodzimy w balans bieli -> własne -> nastawienia własne -> ok -> i robimy zdjęcie trawy (z filtrem założonym na obiektyw) po chwili powiniśmy mieć ustawiony aparat na wartość ok 2600K G9
6. zdejmujemy filtr ir wybieramy sobie miejsce gdzie zrobimy zdjęcie,
7. przełączamy aparat w tryb ręcznego ostrzenia, ostawiamy kadr i ostrość, dodatkowo, czas naświetlania, i F ( ja w swoim aparacie przy bardzo słonecznej pogodzie ustawiłem czas naświetlania na 13s, a f na 11 - tu trzeba poeksperymentować)
8. ustawiamy samowyzwalacz na 10s
9. gdy mamy to już wszystko ustawione to delikatnie nakręcamy filtr nie poruszając przy tym aparatu i obiektywu ( ja w kicie miałem utrudnione zadanie ponieważ pierścień ostrości kręci się razem z przednią częścią obiektywu a to trochę utrudnia zakładanie filtra.
10. teraz pozostaje tylko włączyc samowyzwalacz i czekać na efekty zdjęcia
11. zdjęcie nr 1 - w przybliżeniu tak powinno wyglądać zdjęcie ( dodam jeszcze że aby uzyskać ostre zdjęcie to musiałem jeszcze na "czuja" przekręcić w którąś ze stron pierścień ostrości o ok 1mm - z filtrem inaczej się załamują promienie, odrobina praktyki i powinno wam się udać)
12. to wszystko związane z aparatem teraz czas na photoshopa
13. otwieramy zdjęcie w ps-e po
14. wybieramy obraz -> dopasowania -> auto poziomy ( powinno się trochę rozjaśnić rys 2)
15. wybieramy obraz -> dopasowania ->mieszanie kanałów
16. w kanale czerwonym: czerwony ustawiamy na 0% a niebieski na 100%
17. w kanale niebieskim: niebieski na 0% a czerwony na 100%
18. i wychodzi rysunek 4
dodatkowo: czasami na zdjęciu może być przewaga cyan-u w takim wypadku ja po punkcie 14, robię dodatkowo obraz -> dopasowania -> barwa nasycenie -> edycja: niebieskozielony i tu nasycenia biorę na 0 a jasność na 100 % wychodzi mi rysunek 3. potem przechodzę do punktu 15.

zdjęcie wykonane A300+ kit 18-70mm
mam nadzieję że komuś pomogłem :)
jak by co, to odpowiem na wszystkie pytania - na które będę znał odpowiedź ;)

aniszek1
Początkujący

czwarte zdjęcie